Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Влияе ли извънредното положение на хранителните магазини в Лакатник

Влияе ли извънредното положение на работата на хранителните магазини в Гара Лакатник, какви мерки са предприети от гледна точка на безопасност. Попитахме собствениците на трите основни магазина в селото и получихме отговори от двама от тях. Ето как отговориха те на въпросите на lakatnik.info.

Какви мерки са предприети във Вашия обект за осигуряване безопасността на клиентите? С обичайно работно време ли работите?

ПАВЛИНА КОЛЕВА: В магазина влиза само по един клиент, докато той пазарува, другите чакат отвън. На всеки два часа се дезинфекцират всички контактни порърхности с клиентите. Магазинът работи с намалено работно време, вместо до 21:00ч. до 18:00ч. Работим с маски и ръкавици. Не предлагаме кафе, безалкохолни и алкохолни напитки, които да се консумират на място, за да се избегне струпването на големи групи от хора. Всеки може да закупи за вскъщи.

ПЛАМЕН ГРИГОРОВ: В търговският обект и превозното средство, с което се транспортират хранителните стоки, се извършва дезинфекция по изготвен график. На персоналът са осигурени предпазни средства – защитни маски, ръкавици и дезинфектанти. Магазинът работи с намалено работно време – до 17:30 часа.

Магазинът на Пламен Григоров
Магазинът на Пламен Григоров

 

Има ли спад в оборота на магазина, ако да драстичен ли е и това обезпокоява ли ви ? Страхувате ли се за бизнеса си?    

ПАВЛИНА КОЛЕВА: Въпреки че работим с намалено работно време, няма разлика в оборота от преди и сега. На този етап не се притеснявам.

ПЛАМЕН ГРИГОРОВ: В условията на кризата, която има не само здравни, но и социални и икономически аспекти, неминуемо се отчита спад в реализираните продажби. В настоящата ситуация, едва ли има бизнес, който да не е застрашен. Всеки се притеснява малко или много за продължителността на извънредните мерки, които колкото по-продължителни са, толкова по-значителни ще са негативните последствия върху икономиката. Но в крайна сметка здравето на населението е най-важно в момента.

 

Има ли промяна в поведението на клиентите – пазаруват, както обичайно или се презапасяват?

ПАВЛИНА КОЛЕВА: Според мен няма промяна в поведението на клиентите, хората са спокойни, не се презапасяват.

ПЛАМЕН ГРИГОРОВ: Не мога да кажа, че се наблюдава съществена промяна – клиентите пазаруват както обикновено. Това може би важи за всички по-малки населени места, където преобладаващата част от населението са възрастни хора – пенсионери, които разчитат за съжаление на не особено високи пенсии. Освен това те трябва да предвидят и другите си неотложни разходи, свързани със сметки и лекарства.

Магазинът на семейство Колеви

Какво най-много купува лакащанина във време на извънредно положение?

ПАВЛИНА КОЛЕВА: В началото се копуваше повече брашно, олио и захар. Сега всеки пазарува, каквото му е необходимо, както обикновено.

ПЛАМЕН ГРИГОРОВ: По време на извънредно положение всяко домакинство прецизира разходите си, т.е. пазаруват се предимно стоки от първа необходимост.

 

Има ли стоки, които трудно намирате при зареждането на магазина и такива, които изобщо не намирате?

ПАВЛИНА КОЛЕВА: За момента няма стоки, които не можем да намерим и да заредим. Доставките вървят нормално и всичко е наред.

ПЛАМЕН ГРИГОРОВ: Не, към настоящият момент не съм се сблъсквал с трудности относно подсигуряването на даден вид хранителни стоки.

 

Как бихте коментирали покачването на цените (личен пример – килограм джинджифил в Мездра е 15.30 лв., на места цената му е достигнала над 20 лв.) ?

ПАВЛИНА КОЛЕВА: Смятам, че има лека спекула, защото търсенето е голямо.Не знам на какво се дължи това покачване на цените на някои стоки, това идва от търговците на едро, а не от малките магазини.

ПЛАМЕН ГРИГОРОВ: Преобладаващата част от плодовете и зеленчуците са вносни продукти. В началото на извънредното положение имаше известно забавяне с преминаването по граничните пунктове, което доведе до недостиг на редица продукти и от там покачване на цената. И тук се прилагат отново пазарните принципи.

 

Идват ли възрастни хора на пазар (най-рисковата група) или младите им пазаруват? Имате ли наблюдения?

ПАВЛИНА КОЛЕВА: Възрастните хора идват и пазаруват сами. Не виждам разлика в това отношение.

ПЛАМЕН ГРИГОРОВ: За преобладаващата част от възрастните хора, отиването до магазина на пазар е възможност за разходка и осъществяване на социални контакти. Част от режимът им. Но в условията на пандемия, една не малка част от клиентите на магазина, се възползват от предложената им от мен доставка по домовете.

 

Как бихте коментирали извънредното положение и наложените от щаба мерки – адекватни и работещи ли са те или напротив?

ПАВЛИНА КОЛЕВА: Изънредното положение е напълно наложително в момента. Мерките са адекватни и наложени на време. Остава само хората да разберат, че положението е сериозно и трябва да спазват забраните, за да можем по-бързо да се върнем към нормалния начин на живот.

ПЛАМЕН ГРИГОРОВ: Категорично бих заявил, че мерките, наложени от Кризисният щаб и Правителството, са навременни и напълно адекватни. Необходимо е и ние като гражданско общество да проявим повече разбиране, отговорност и съпричастност.

 

Как протича извънредното положение в Лакатник през Вашия поглед – спокойни ли са хората и има ли напрежение?

ПАВЛИНА КОЛЕВА: Хората са спокойни, няма напрежение.

ПЛАМЕН ГРИГОРОВ: Извънредното положение в Лакатник не смятам, че се различава съществено от положението в другите населени места, в т.ч. и в градовете. Като цяло моите наблюдения са, че хората се притесняват, както за собственото си здраве и това на близките си, така и за икономическите последствия от пандемията. Надявам се, че до сериозно напрежение няма да се стигне и скоро ще излезем от тази тежка ситуация.