Дойчин Боянов: Гара Лакатник е истинско природно богатство
Дойчин Боянов е първият българин изкачил връх Еверест (8848 м) без кислород. Стъпвал е също на осемхилядниците Хидън Пик (Гашербрум I, 8068 м) и Нанга Парбат (8125 м), а на най-труднодостъпния К2 (8611 м) достига до 8150 м. Сред многото върхове и места, на които е бил, Дойчин Боянов идва не веднъж и в Гара Лакатник, и продължава да посещава това природно богатство, както той сам определи Лакатник.
Лили Кръстанова потърси големият българин Дойчин Боянов. Ето, какво той разказа за Лакатник и себе си, в интервю за lakatnik.info.
Кога за първи път посетихте Гара Лакатник?
Първите ми спомени за Лакатник са от влака. Помня едно пътуване из дефилето и учудването ми от заслона висящ от скалите на Алпийска поляна. Това е времето от моите гимназиални години и увлечения по пътешествия и приключения. За много софиянци Лакатник и днес е едно от най-близките места до града, където могат да задоволят приключенските си фантазии. Радвам се, че при мен тези интереси не са отминали с юношеството и до днес посещавам редовно Гара Лакатник.
Намирате ли Лакатник за привлекателно за туристите място?
Съвременния туризъм все повече се интересува от предизвикателствата, които природата представя на хората. Днес туристите не се интересуват толкова от това къде ще спят и в какъв ресторант ще се хранят (което също е важно!), колкото какво ще правят по време на екскурзията, почивката. В този смисъл района на Гара Лакатник представлява истинско природно богатство. Тук може да се практикува скално и ледено катерене, спелеология, планинско колоездене, рафтинг, пешеходен туризъм, каньонинг и др. Обектите за културен туризъм също са в изобилие.
Колко трудни за катерене са Лакатнишките скали?
Тук е проведено първото за България официално състезание по скално катерене през 1954г. Днес в скалния масив „Вражите дупки” се намират едни от най-трудните маршрути за спортно катерене в България. Това са „ЦЛ” и „Ботор” с категория 8с, а маршрута „3 в 1” е с категория 8с+.Това са и най-високите категории на трудност за маршрути, които са преминати свободно и съществуват у нас.
Кое е най-голямото предизвикателство във Вашата работа?
В катеренето и алпинизма никога фокуса не само върху едно нещо. Понякога предизвикателството е в това да издържиш психически, друг път предизвикателството е да намериш пътя или да се усъвършенстваш технически или физически. Особено предизвикателство са взаимоотношенията между хората в изолирана и екстремална среда, а в повечето случаи става дума за комплекс от много предизвикателства. В този смисъл считам, че най- голямото предизвикателство са качествата на личността.
Каква е Вашата цел в момента? Коя точка на света?
От няколко години съм привлечен от Антарктида, където имам две експедиции и няколко първи изкачвания на върхове. За мен там се крият най-големите предизвикателства и за съвременния алпинизъм.
Как си почива Дойчин Боянов? Какво обичате да правите през свободното време?
Моята работа в Национална Спортна Академия е свързана с катерене, където съм преподавател по алпинизъм, което напълно съвпада и с интересите ми. Вероятно единственото, което не обвързвам с хобито и професията си е моето семейство. С тях прекарвам свободното си време. Жена ми е от Своге и това е чудесно!
Вашето послание към читателите на lakatnik.info…
Всеки човек си има някакво мото или девиз, което обичайно звучи мъдро, но е оправдано само за неговата персона. Считам, че не е необходимо да се занимават хората с подобни сентенции. Нека да бъдат живи и здрави!
Очаквайте репортаж от следващото гостуване на Дойчин Боянов в Гара Лакатник.